A Napot jelöli-e, avagy egy lyukat? Elárulhatjuk: mindkettőt, mert a Nap (a napisten) minden jó forrása és kútfeje.
3. ábra. A székely rovásírás "ly" betűjének formai változatai (Szemerey Zsolt táblázata); nyilvánvaló, hogy a leggyakoribb jelforma nem a nikolsburgi változat, hanem a körbe zárt pont
Szekeres István szerint a nikolsburgi jelformát (1. ábra) " A későbbi romlott ábécékben a „napkarika” rajza is helyettesíti: — amihez semmi köze sincs. (Rudimenta; Gyulafehérvári Református Kollégium, 1655; Szentiványi Dániel 1679; Bél Mátyás, 1718; stb.) Ezzel a romlás (rontás) elérte mélypontját, mert egy teljesen más jelentésű jellel helyettesítették. Elvesztve szemléletének „nyelvi gyökerét”, bármilyen (hasonló) rajz helyettesítheti. „Jobb esetben” a kört ferdén áthúzták: "
Ezek az állítások azonban nem támaszthatók alá:
- A körbe zárt pont (2. ábra) nem a későbbi, hanem a korábbi jelforma. Szekeres István csak a klasszikus székely írásemlékeket veszi figyelembe, amikor az elsőséget odaítéli a nikolsburgi formának. Ezek között valóban a nikolsburgi forma a legkorábbi - de a székely írás a nikolsburgi ábécé megszületésekor már több tízezer éves történettel rendelkezett. A ránk maradt kevés és kései klasszikus székely írásemlék alapján nem állapítható meg (de sejthető), milyen volt a "ly" legkorábbi alakja.
- Nem igaz, hogy a két jelformának semmi köze sincs egymáshoz, hiszen ugyanannak a jelnek a róható és a nem róható változatával állunk szemben.
- A "napkarika" joggal váltja több székely írásemlékben a nikolsburgi jelformát, mert a székely "ly" a Nap jeléből alakult ki. Csak Szekeres István nem ismeri az ősvallási hiedelmet, amelyik ezt a látszólagos ellentmondást (valójában jelfejlődést) megmagyarázza.
- A jelek nem veszítették el szemléletük "nyelvi gyökereit", mert nem a nyelv, hanem az ősvallási gondolat jelölésére jöttek létre (ezért találjuk meg ugyanezt a jelet több, távoli írásrendszerben is, ahol különböző szavakat jelöl). Tehát a fogalom (az ősvallási jelentés) azonos, de a szó eltérő.
Pecsétnyomó a késő neolitikus Cucutenu kultúrából Makkay János nyomán
14. ábra. A kínai Nap szójelben ugyanúgy vessző szerepel a pont helyén, mint a nikolsburgi jelváltozatban, mert az ecsettel sem könnyű szabályos kört, vagy pontot rajzolni
Szekeres István idézi a jel Sarkelből, egy kerámia töredéken előkerült példányát Bakay Kornél és Artamonov (1958, 75, 54. kép) nyomán. Ez a sarkeli változat majdnem azonos a nikolsburgi jellel.
16. ábra. A sarkeli cserépdarabon előkerült jel
A "ly" betű akrofóniája
A jel akrofóniájának rekonstruálásakor (amikor azt a szójelet keressük, amelyikből a székely "ly" betű kialakult), kézenfekvően gondolunk a lyuk szóra. Ugyanis nem nagyon van másik magyar szó, amelyik ly-nal kezdődne.
A szójel eredeti jelentése
Azaz a vizsgált antik jelek formája lényegében azonos, a jelentésük azonban két csoportra osztható. Vagy "Nap", vagy "kút, forrás, lyuk" jelentésűek.
Őstörténeti következtetésre ad lehetőséget, hogy a Tordos-Vincsa kultúra jelhasználata a székely jelekkel és a sumer jellel együtt tartozik egy jelentéscsoportba. Ez az írástörténeti jelenség az etnokultúrális összetartozás jele lehet.
Az ősvallási háttér
Az alábbi hímestojás mintája azért fontos, mert igazolja a "ly" és "d" rovásbetűink akrofóniájának rekonstrukcióját, térképszerűen ábrázolván az Éden folyóit és központi forrását.