A Gizella kincs turuljának jelei
A kincs a nagy Károly által elrabolt avar kincsek közé tartozik Csomor Lajos szerint. Mi a rajta lévő jeleket vesszük szemügyre, amelyek székely jelekkel azonosíthatók.
1. ábra. A Gizella kincs zománcozott fibuláján több székely jel párhuzama is látható
Az első szembeötlő ábrázolási sajátosság, amely az ékszer jelszerűségére utalt és az elemzésre sarkallt, a nemzőtájékon látható Ten jel volt. Ez a jel annyira hangsúlyosan van elhelyezve a genitáliára, hogy abból a jelentéshordozó szerepére kellett következtetni. E virágszerű, háromágú jel formai párhuzama a székely ábécé "nt/tn" (Ten, teng, tenyész) jele. A jel rokona lehet még a székely "zs" (zsenge) és az utóbbinak megfelelő kínai sen "zsenge, fiatal hajtás" szójel is.
A jel hasonló elhelyezésű változata szerepel a 7500 éves szentgyörgyvölgyi tehénszobron . Ez a megfelelés arra utal, hogy a székely rovásírás előzményét képező ősvallási jelkincs évezredeken át volt használatban, gyakorlatilag változatlan formában.
2. ábra. A Gizella kincs és a székely írás Ten jele
3. ábra. A Gizella kincs "magasba vezető út" jele; a magyar népi képjelek között a magyargyerőmonostori kályhacsempén látunk hozzá hasonlót
4. ábra. A Ten jel környezetében még egy, a székely "ly" (lyuk) jellel azonosítható Nap- (forrás-) jelkép és az "m" (magas) jelnek egy újabb változata is látszik. Ezek együttes értelme a "magasságos Napistentől származó" lehet; az olvasatban (hangalakban) szerepel a ten szó.
A fentieken túl a keretben még szerepel a hármashalom és a kettőskereszt is, amelyek szintén elemei a magyar jelkincsnek (az előbbi a magyar címerben, az utóbbi a székely írásban és a címerünkben is használatban van).